До нас, на Броварщину


Ріки Броварщини

Навесні територія Броварського району має вигляд майже суцільного водного масиву. Та й влітку велика кількість озер, річечок, струмків і боліт блакитними плямами переважають на її поверхні. І це не дивно: тут нараховують понад 150 озер та ставків, майже стільки ж боліт, близько 80 річок, річечок та струмків. Найбільша і найповноводніша з них — Десна-чарівниця, довжина якої в межах Броварщини становить понад 40 км. На своєму шляху вона утворює величезну кількість стариць, рукавів та заплав. Річка має значну глибину — від 2 до 4 м. Ширина її приблизно 200 м. Десна є одним із основних джерел питної води для Броварів. Вона використовується і для судноплавства.

За часів Київської Русі ходили кораблі й по Трубежу. Нині ця колись могутня ріка зміліла і лише залишки давніх човнів, що тліють в болотах, нагадують про велич Трубежа-Трубайла. Десна і Трубіж немовби окреслюють територію Броварщини; на їхніх берегах з давніх-давен жили люди. Про це свідчать археологічні знахідки поблизу Літок, Рожнів, Пухівки, Зазим’я, Русанова, Світильні, Заворич та інших придеснянських і притрубізьких сіл.

Загальновідомо, що Трубіж вважається однією з найбільш потерпілих від господарської діяльності людини річкою. Ще у 60-х роках XX ст. його русло було випрямлене і перетворене на канал. У 1992 році з ініціативи Національного екологічного центру України щодо лісонасадження по берегах малих річок вздовж Трубежа було висаджено понад 800 дерев та кущів. У створенні зеленого кордону взяли активну участь учні Мокрецької школи, Броварської загальноосвітньої школи № 10, представники «Зеленого світу», та інші небайдужі громадяни.

Немало річок протягом попереднім століть зникло з карти нашого краю. Лише у народних переказах залишилися назви річок Русави (вона ж — Трубайлов) та Монаха, які колись протікали в межах Броварів, річки Гоголева чи Оголева поблизу Гоголева, про яку згадують архівні документи за 1801, 1866, 1891 роки…

Народна фантазія наділила деякі річки кількома іменами. Вони передаються із покоління в покоління протягом багатьох століть (якщо не тисячоліть!). Ось, наприклад, річка Рудка у Плоскому — вона ж і В’юнівка, і Велика Рудка, а також Плоска. Документи за 1628 рік називають її «Плоска Рудка».

Річка Любич, від самої назви якої віє билинним руським духом, теж має кілька імен. Вона — і Ровок, і Рать, і Чичин. Хтозна, які давні часи залишили свій слід у цих назвах. Можливо, ще трипільські корені лежать у цьому мило звучному слові?

Виявляється, що у Броварському краї Трубайло-Трубіж не один з такою назвою. Вище згадувалося про річку Русаву-Трубайлов. А є ще й Трубайлів побіля села Рудні. Так місцеві жителі називали річку Колодню. Здається, що Трубайлом сіверяни-броварці називали річ-взагалі (як це було з Дунаєм, Дніпром).

Варто звернути увагу на те, якими поетичними назвами обдарували сіверяни-броварці інші свої річки: Соловіївка, Хмельник, Красна Лука, Радунка, Бистренька, Річечка, Хмелиця… Річки-бо давали їм багато для життя: і воду для різноманітних потреб, і рибу, і слугували шляхами сполучення. Поблизу багатьох із них люди знаходили поклади болотної руди, з якої виготовляли знаряддя праці. Цей давній промисел залишив свій слід у назвах — Рудка, Руда тощо.

Як бачимо, історія людей невіддільна від навколишньої природи, зокрема, від великих і малих річок, озер, боліт. І наш святий обов’язок — зберегти ці життєдайні джерела для нащадків, щоб ніколи не замулилися вони, не заросли осокою та очеретом, перетворившись на чіпке баговиння безпам’ятства.

Найбільші річки району:

Десна — загальна довжина 1300 км, довжина по району понад 40 км.
Річка без назви, с. Літки — загальна довжина 4,3 км, довжина по району 4,3 км.
Любич — загальна довжина 18 км, довжина по району 18 км.
Трубіж — загальна довжина 154 км, довжина по району 39 км.
Смолянка — загальна довжина 16,53 к.м, довжина по району 16,53 км.
Слуков — загальна довжина 16,25 км, довжина по району 16,25 км.
Красилівка — загальна довжина 25 км, довжина по району 15,7 км.
Осинка — загальна довжина 4 км, довжина по району 4 км.
Річка біля с. Літочки — загальна довжина 3,6 км, довжина по району 3,6 км.
Річка біля с. Гоголів — загальна довжина 9,4 км, довжина по району 9,4 км.

Усього річкова мережа району становить 162,18 км.
У 1994 році Броварським управлінням зрошувальних систем у водоохоронних зонах малих річок Смолянка, Слуков, Осинка та Басанка проведені роботи з розчищення прибережних смуг цих річок від чагарника та бур’яну на площі 40 га, відремонтовані 16 гідротехнічних споруд.

Вода в річках Броварщини, за винятком річки Красилівки, яка використовується як канал-колектор для скидання неочищених промислових стоків від підприємств міста Бровари, за своєю якістю придатна для технічного водозабезпечення і зрошення.

Володимир Мельник

Література:

Середнюк Р. Живи, Трубіж// Нове життя. — № 96. — 12 листопада 1992. — С.З.

Comments are closed.

444